Sejfy na broń

Sejfy na broń sa wymogiem prawnym dla każdego posiadacza broni. Co je odróżnia patrząc np. na sejfy domowe? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Te pytania często padają podczas wyboru sejfu na broń.

Sejfy na broń – ustawa, prawo

Ustawa MSW precyzuje iż sejfy na broń powinny posiadać klasę bezpieczeństwa min. S1. To już nam wiele mówi, precyzuje potencjalny wybór jeżeli nie mamy więcej środków możemy skupić się na najtańszym certyfikowanym sejfie. W zasadzie wystarczy spełnienie tego jedynego warunku, by nie łamać prawa i móc trzymać zgodnie z nim zakupioną broń palną.

Zdecydowanie produkt powinien posiadać certyfikat jednej z renomowanych organizacji. Zakup sejfu oznaczonego tak sobie przez producenta jako S1 nie spełni warunków ustawy, ponieważ żaden producent nie jest organem certyfikującym i jego oznaczenia mogą co najwyżej sugerować klasę sejfu. Jeżeli posiadamy broń i planujemy ją przechowywać w domu to jasne, że musimy kupić sejf. W związku z tym zdecydujmy się na sejf, w którym bezpiecznie przechowamy inne wartościowe przedmioty jak np. biżuterię, czy gotówkę. Aby i one były bezpieczne musielibyśmy wybrać sejf, który wytrzyma temperaturę powstałą w wyniku pożaru.

Sejfy na broń – klasy bezpieczeństwa

Klasy bezpieczeństwa mówią nam o tym jak długo i przeciwko jakim narzędziom oprze się sejf. Z tego też powodu sejfy na broń powinny posiadać choćby najniższą klasę bezpieczeństwa jaką jest klasa S1. Kolejna w hierarchii to klasa S2, a następne oznaczane są 0 i cyfry od I do VIII. Klasy bezpieczeństwa oznaczone są na sejfach, na tabliczce znamionowej, a same sejfy na broń certyfikują instytucje do tego uprawione. To one sprawdzają sejfy pod względem wytrzymałości na próby otwarcia i gdy dany model spełnia narzucone wymagania otrzymuje daną klasę.

Sejfy na broń z certyfikowanymi klasami bezpieczeństwa to przedział klas S1-S2 oraz 0-VIII. Tak naprawdę dla wielu z nas sejfy na broń w klasie I to już będzie maksimum potrzeb. Pozwoli on bezpiecznie przechować zawartość do kwoty nawet blisko 400 000 złotych.

Aby kupione sejfy na broń spełniały swoje zadanie, były zgodne z prawem muszą zapewniać bezpieczeństwo w klasie S1. To klasa przyznana sejfom, które spełnią określone warunki. Klasy bezpieczeństwa przyznawane są modelom, które spełnią określone wymagania – wtedy uznawane są za bezpieczne. Zatem kup sejf, minimum klasy S1, a będzie on bezpieczny i odpowiedni do przechowywania broni.

sejfy na broń krótką nie są duże ale mają półki

Sejfy na broń – co wybrać?

Od tego jaki sejf wybierzesz będzie zależeć to w jaki sposób musisz przygotować miejsce pod niego. Inaczej zamocujesz sejf w meblu, a inaczej będziesz musiał przygotować pomieszczenie z myślą o sejfie ściennym, czy podłogowym. Będziesz szukał sejfu z już określonym mocowaniem. Bez względu na to jaki sejf wybierzesz zwróć uwagę na to, czy posiada certyfikowaną klasę bezpieczeństwa (minimum S1), na jak długo otrzymasz gwarancję i czy dany sklep dostarczy go i ewentualnie zamontuje.

Jeśli chodzi o wielkość i klasę sejfu to weź pod uwagę, że być może Twoja kolekcja rozrośnie się, lub wraz z bronią będziesz chciał przechowywać inne przedmioty. Sejfy na broń magicznie nie rozrosną się, a wymiana aktualnie posiadanego na większy to kolejne koszty. Dlatego warto kupić sejf pojemny, wygodny w użytkowaniu i na pewno markowy, bo w razie potrzeby zmiany łatwiej taki sprzedasz.

 

Dodaj komentarz